REMIZĂ „NEBUNĂ” ÎN DERBY-UL CEFERIST

iulie 21, 2024

Rapid a suferit, a fost condusă de două ori, însă a reușit să câștige un punct, după un gol marcat în cel de-al șaptelea minut din prelungiri.

Derby-ul feroviar și-a respectat statutul și s-a încheiat la egalitate, 2-2, după un joc tipic Giuleștului, adică „nebun”.

Rapidiștilor le-a fost dor de fotbal și au luat cu asalt stadionul, cu ocazia primului meci de acasă din noul sezon, aproape toate locurile fiind ocupate, în ciuda orei târzii de începere a partidei, 22:00.

Neil Lennon a așteptat cu mare entuziasm debutul pe Giulești, iar atmosfera a fost așa cum își imagina, extrem de fierbinte, cu galeria cântând pe toată durata meciului și cu tribunele vuind la fiecare fază de poartă.

În teren, băieții săi s-au întrecut în ratări, după o primă parte de repriză echilibrată. Burmaz, cu o bară, și Rrahmani, care nu l-a învins pe Sava din poziție de unu la unu, au încins publicul giuleștean. Însă, așa cum se întâmplă de obicei, ocaziile mari s-au răzbunat, iar clujenii au deschis scorul în minutul 28, atunci când Bîrligea, venit de la Campionatul European, a punctat cu un șut la colțul lung.

Până la finalul primei reprize, CFR a fost aproape de a marca în ambele porți. Mai întâi, kosovarul Korenica a trimis pe lângă poarta lui Aioani, iar apoi, Camora a fost cât pe ce să-și dea un autogol, însă mingea a trecut prin fața porții lui Sava.

Giuleștenii au ieșit foarte bine de la cabine, iar Petrila, la primul joc al sezonului, a „ciupit” mingea în fața lui Sava, forțându-l pe goalkeeperul ceferist să faulteze în careu.

„Centralul” Istvan Kovacs a arătat punctul cu var, iar Albion Rrahmani a răzbunat ratările din sezonul trecut și a egalat la unu.

Din păcate, cu 20 de minute înainte de final, atacantul kosovar a suferit o accidentare și a fost nevoit să părăsească terenul, slovacul Jambor luându-i locul în teren. La puțin timp de la intrare, „Jumbo” a avut șansa de a aduce Rapidul în avantaj, însă dubla sa ocazie s-a încheiat cu un șut peste poarta lui Sava, din câțiva metri.

După tiparul primei părți, ocaziile slovacului au fost urmate de un nou gol al clujenilor, centrarea lui Tachtsidis fiind reluată în plasă de Peter Michael, cu o lovitură de cap, din careul mic. 1-2, și tribunele Giuleștiului continuau să cânte, ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat.

Cristi Ignat (21 de ani), aflat la un „nou” debut pentru Rapid, și-a încercat șutul de la distanță, dar acesta a fost deviat în corner, iar „capul” său, după un corner, a fost respins cu greu de Sava.

Neil Lennon a simțit nevoia forcingului și a aruncat în teren toate armele de pe bancă, iar una dintre acestea avea să aducă golul egalizator.

În cel de-al șaptelea minut din prelungiri, centrarea lui Gojkovic a fost recentrată de Burmaz, Jambor i-a așezat mingea lui Florent Hasani, iar kosovarul a „spart gheața” pentru Rapid și a stabilit scorul final. 2-2, și ambele echipe rămân neînvinse!

Cu două remize în primele două etape, cu UTA și CFR, Rapid a acumulat două puncte și așteaptă cu un moral mai bun Primvs Derby, duelul cu Petrolul Ploiești, de pe 29 iulie.

Aioani – C. Ignat, Blazek, P. Iacob (65′ Cr. Manea) – Braun (cpt)., Papeau (65′ Gojkovic), Kait, Petrila (84′ Hasani), Micovschi (84′ Borza) – Burmaz, Rrahmani (70′ Jambor). Antrenor: Neil Lennon.

Rezerve neulizate: B. Ungureanu – Bădescu, El Sawy, G. Gheorghe, Săpunaru, Oaidă, R. Pop.

CFR CLUJ

R. Sava – Mogoș, Boben, M. Ilie, Camora – Artean, K. Keita, Tachtsidis (90+5′ Nkololo) – Deac (cpt.) (89′ M. Kamara), Bîrligea (70′ P. Michael), Korenica (90+5′ Thaqi). Antrenor: Dan Petrescu.

Rezerve neutilizate: R. Gal, Hindrich – Abeid, A. Fică, R. Filip, Lucaci, A. Păun.

RAPID – CFR CLUJ 2-2

• Au marcat: Albion Rrahmani (54 pen), Florent Hasani (90+7) / Daniel Bîrligea (28), Peter Michael (75)
  • Arbitru de centru: Istvan Kovacs
  • Spectatori: 12.400
  • SuperLiga: etapa 2