REMIZĂ LA BUZĂU | GLORIA – RAPID 1-1

august 11, 2024

Rapid a obținut cea de-a patra remiză din cinci meciuri jucate în actuala stagiune a Superligii, 1-1, la Buzău, împotriva Gloriei.

Cu Neil Lennon pe bancă, revenit după moartea mamei sale, Rapid a început jocul contra buzoienilor cu doi jucători noi, portarul Benjamin Siegrist și mijlocașul Diogo Mendes, ambii aflați la debut.

Burmaz a anunțat intențiile ofensive ale Rapidului, însă șutul său a trecut pe lângă poarta gazdelor, după numai șapte minute de joc.

În minutul 10, o fază colectivă, foarte bine lucrată pe final de Borza și Petrila, s-a încheiat cu golul lui Jayson Papeau, din 6 metri, iar Rapid conducea cu 1-0.

• Papeau a reușit primul gol al sezonului și cel de-al șaptelea în tricoul Rapidului

Același Claudiu Petrila l-a pus la încercare pe Răilean, cu un șut bun, din afara careului, respins în corner de goalkeeperul buzoienilor.

Gazdele au replicat prin lovitura de cap a lui Matos, după o centrare a fostului rapidist Daniel Benzar, însă mingea a trecut pe lângă buturile apărate de Siegrist.

Partea secundă a debutat cu ocazia lui Ișfan, cel care a trimis, de la distanță, tot pe lângă poarta Rapidului.

În minutul 74, centrarea lui Budescu l-a lovit în brațul drept pe Borza, iar centralul Feșnic a acordat penalty pentru gazde, după ce a consultat sistemul VAR.

După aproximativ trei minute de verificare, Constantin Budescu a transformat perfect lovitura de pedeapsă, egalând scorul la unu.

Intrarea lui Omar El Sawy a oferit un „boost” atacului giuleștean, Rapid ratând două ocazii mari pe final, una prin atacantul venit de la Csikszereda, cu un șut deviat în corner, apoi cu finalizarea lui Rrahmani, scoasă de pe linia porții de un adversar, după o pasă excelentă a lui Omar.

Partida s-a încheiat la egalitate, 1-1, iar Rapid rămâne pe locul 12, cu patru puncte obținute după cinci etape. În runda următoare, în Giulești va veni Dinamo, în derby-ul bucureștean ce se va disputa pe 18 august, de la ora 21:30.

Siegrist – Braun (cpt.), Ignat, Pașcanu, Borza – Kait, D. Mendes (58′ Oaidă) – Petrila, Hasani (73′ El Sawy), Papeau (73′ Micovschi) – Burmaz (58′ Rrahmani). Antrenor: Neil Lennon.

Rezerve neutilizate: Aioani – Blazek, Săpunaru, P. Iacob, G. Gheorghe, C. Manea, Jambor, R. Pop.