RAPID TERMINĂ LA EGALITATE CU SEPSI OSK

august 6, 2024

Rapid și Sepsi și-au împărțit punctele, terminând la egalitate, 2-2, jocul din epilogul rundei a patra a SuperLigii României.

Giuleștenii nu l-au putut avea pe bancă pe Neil Lennon, acesta fiind nevoit să plece de urgență în Irlanda, acolo unde mama sa a decedat duminică dimineață.

De asemenea, Rapid nu s-a putut baza, pe lângă accidentații mai vechi, pe Săpunaru, cel care a acuzat dureri la picior, și Rrahmani, încă nerefăcut 100%, dar nici pe Luka Gojkovic, suspendat pentru două jocuri, în urma eliminării de la Ploiești.

Începutul de joc a fost unul „nebun”, cu două goluri în primele trei minute, câte unu marcat de fiecare echipă.

În secunda 42, o neînțelegere între Blazek și Aioani a dus la deschiderea scorului, oaspeții punctând prin Kevin Varga, cel care a împins mingea în poarta goală.

Bucuria oaspeților nu a fost de lungă durată, slovacul Filip Blazek reușind să egaleze de pe linia porții, după un șut al lui Burmaz respins în lateral de Niczuly.

Două minute mai târziu, Petrila a fost aproape de un gol direct din corner, însă goalkeeperul oaspeților a respins de sub bară.

După o intervenție bună a lui Aioani, la un șut de la distanță, Rapid a stabilit rezultatul primei reprize, după o reușită pe contraatac.

Florent Hasani i-a pasat ideal lui Claudiu Petrila, iar „decarul” giuleștean l-a învins elegant pe căpitanul lui Sepsi, Roland Niczuly.

Partea secundă a fost cu ghinion pentru Rapid, Borisav Burmaz accidentându-se în minutul 52.  Intrat în locul sârbului, Timotej Jambor a ratat șansa desprinderii, șutând „moale” din centrul careului.

Sepsi a reușit să restabilească egalitatea în minutul 68, atunci când Debeljuh a urmarit o minge respinsă de Aioani, după un șut a lui Coman, și l-a învins cu capul pe portarul giuleștean.

După alte două șanse de gol ale oaspeților, Claudiu Micovschi putea aduce victoria Rapidului în prelungiri, însă șutul său, din unghi, a trecut puțin peste poarta adversă, astfel încât fiecare echipă a obținut câte un punct.

În următoarea rundă, Rapid se va deplasa la Buzău, unde va întâlni nou-promovata Gloria, sâmbătă seara, de la ora 22:00.

Aioani – Braun (cpt.), Blazek (76′ Pașcanu), Ignat – Manea, P. Iacob (65′ Oaidă), Kait, Micovschi – Petrila (76′ R. Pop) – Burmaz (52′ Jambor), Hasani (65′ Hasani). Antrenor: Neil Lennon.

Rezerve neutilizate: B. Ungureanu – Borza, Bădescu, Săpunaru, El Sawy, Săpunaru, G. Gheorghe, Rrahmani.