PETROLUL – RAPID 1-0 | ÎNFRÂNGERE ÎN PRIMVS DERBY

iulie 30, 2024

Rapid a suferit prima înfrângere a sezonului, 0-1, la Ploiești, împotriva Petrolului, în etapa a treia a Superligii României.

Fără golgheterul Albion Rrahmani, accidentat în partida anterioară, giuleștenii au avut un început în forță, cu câteva ocazii foarte mari.

Micovschi, cu un șut în forță, Ignat, puțin pe lângă poartă, Jambor, cu un șut deviat peste poartă, dar mai ales Burmaz, cu o bară din 6 metri, au avut șansa deschiderii scorului în chiar primele cinci minute.

După forcingul de start al băieților lui Neil Lennon, jocul s-a echilibrat, iar în minutul 31, centrarea lui Hanca de pe partea dreaptă a fost reluată în plasă de Albin Berisha, acesta învingându-l pe Aioani.

În prelungirile primei reprize, Rapid a fost aproape de egalare, însă lovitura de cap a lui Paul Iacob, în urma unui corner, a fost respinsă peste poartă de Lukas Zima.

Partea secundă a fost dominată de rapidiști, aceștia ratând cea mai mare ocazie prin sârbul Gojkovic, cel care, scăpat singur cu Zima, a fost blocat în ultima clipă de Keita, venit din spate.

Ploieștenii s-au rezumat la un joc defensiv, cu numeroase trageri de timp, preferând să păstreze avantajul minim.

În minutul 86, la un duel între Luka Gojkovic și Tommi Jyry, „centralul” Andrei Chivulete i-a arătat cartonașul roșu jucătorului sârb.

Finalul le-a adus petroliștilor prima victorie a sezonului, în timp ce Rapid a rămas fără victorie și fără gol marcat la Ploiești de 13 ani. Ultimul succes alb-vișiniu pe terenul Petrolului datează din 2011, atunci când Daniel Pancu înscria singurul gol al acelei partide.

Rapid rămâne cu două puncte din trei meciuri, iar în etapa viitoare va primi vizita lui Sepsi OSK, ocupanta poziției a treia în clasament, cu 7 puncte acumulate.