O VICTORIE ȘI O REMIZĂ ÎN „AMICALE”

iunie 26, 2024

După victoria cu Gloria Buzău, Rapid a jucat primele jocuri de verificare din cantonamentul sloven, disputând două partide consecutive.

De la ora 17:00, ora României, Rapid a învins NK Radomlje, prim-divizionara slovenă, cu 2-1 (1-1), într-un meci în care Neil Lennon a folosit foarte mulți români.

Scorul a fost deschis de Omar El Sawy, în minutul 33, după o combinație în viteză Gojkovic, Emmers, Rrahmani, iar tânărul atacantul giuleștean a punctat pentru prima dată în tricoul alb-vișiniu.

Cu un minut înainte de pauză, slovenii, ocupanții locului 9 în sezonul anterior, au egalat după un șut deviat al lui Hanan Durakovic.

În partea secundă, Claudiu Petrila a executat o lovitură liberă în zid, mingea i-a revenit, iar șutul său a fost fără speranță pentru portarul Kobal (60).

Aioani (76′ Briciu) – Dănilă, R. Bădescu, Kait (cpt.), A. Borza – Gojkovic (72′ G. Gheorghe), Emmers, Pănoiu, Petrila – El Sawy, Rrahmani (68′ Al. Stan). Antrenor: Neil Lennon.

RADOMLJE

R1: Velic – Zuric, Dobrovljc, Ljutic, Koderman – Storman, Barnabas, Durakovic, Simic – Malensek, Mocnik. R2: Kobal – Kujabi, Korun, Voglar, Zaler – Gavric, Stankovic, Davidovic, Bilic – Fortuna, Kukovec. Antrenor: Darjan Slavic.

Imediat după finalul primului joc, la ora 19:00, Rapid a dat piept cu câștigătoarea Cupei Slovaciei, MFK Ruzomberok. În ciuda unui joc mai bun al Rapidului, partida s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Rapidiștii au marcat după 12 minute, atunci când centrarea lui Burmaz a fost reluată în propria poartă de Jan Hladik.

Alexandru Stan, în două rânduri, Borisav Burmaz, cu un șut în forță, dar și Florent Hasani, au semnat cele mai mari ocazii ale meciului.

Slovacii au avut puține șanse de gol, însă au reușit să puncteze în minutul 66, prin Kristof Domonkos, cel care a executat perfect o lovitură liberă de la 20 metri.

B. Ungureanu (75′ Briciu) – Braun (56′ R. Bădescu), Ignat, Micovschi – G. Gheorghe (67′ Dănilă), Cepoi, Oaidă, Hasani, Papeau – Al. Stan (75′ Pănoiu), Burmaz. Antrenor: Neil Lennon.

RUZOMBEROK

T. Fruhwald – D. Kostl, M. Maly, S. Gabriel, M. Madlenak, S. Lavincik, O. Luteran, M. Chobot, M. Chrien, K. Domonkos, J. Hladik. Au mai jucat: J. Maslo, A. Selecky, T. Mudry, S. Gerec, A. Tucny, M. Boda. Antrenor: Ondrej Smetana.

În cele două meciuri, de la giuleșteni au lipsit Jakub Hromada, Răzvan Onea, Funsho Bamgboye și Cătălin Vulturar, accidentați, aceștia nefăcând deplasarea în Slovenia.

Cristian Săpunaru, învoit pentru a participa la cursurile pentru Licența A, Rareș Pop, învoit pentru a susține examenul de Bacalaureat, și Paul Iacob, cel care a simțit dureri înainte de meci, Lennon preferând să nu îl forțeze, nu au putut juca nici ei.

Până la finalul cantonamentului, Rapid va mai disputa alte trei meciuri de verificare, cu NK Celja (28 iunie), cu Zaglebie Lubin (1 iulie) și cu NK Maribor (4 iulie).