ÎNFRÂNGERE LA BOTOȘANI

octombrie 7, 2024

Rapid a pierdut meciul de la Botoșani, 0-2 (0-0), în runda #12 din Superliga României.

Marius Șumudică a început partida cu Jakub Hromada în teren, revenit după accidentarea de la Clinceni, însă nu s-a putut baza pe Diogo Mendes și Paul Iacob, ambii cu probleme medicale.

Pe o ploaie măruntă, giuleștenii au fost aproape de a deschide scorul în trei rânduri în prima repriză.

Claudiu Petrila, Timotej Jambor, dar mai ales Hromada, cu un șut în bara transversală, au avut mările ocazii ale primei părți.

După pauză, gazdele au marcat primul gol al jocului în minutul 52, prin Adi Chică-Roșă. Acesta a profitat de o deviere și a înscris din 6 metri.

Trimis în atac, pentru a forța egalarea, căpitanul Cristi Săpunaru a avut o ocazie mare de înscrie, însă șutul său, din centrul careului, a trecut puțin pe lângă poarta lui Anestis.

FC Botoșani a profitat de avântul ofensiv al Rapidului și a “închis” tabela în ultimul minut de joc, atunci când Aldair a punctat pentru 2-0.

După această etapă, Rapid ocupă locul 11, la egalitate perfectă cu Farul Constanța, următoarea adversară a echipei noastre, de peste două săptămâni.