FEMININ | START FULMINANT PENTRU RAPID

septembrie 14, 2024

Fetele noastre au debutat în noul sezon din Liga 2 cu o victorie categorică, 8-0, împotriva formației LPS Liceenii Topolog.

Nou-promovată, Rapid a spulberat echipa tulceană în partida jucată la Baza Constructorul Mobexpert și este primul lider al diviziei secunde.

Pentru echipa condusă de Speranța Popescu au marcat Nicoleta Bărbos, de cinci ori, în minutele 5, 27, 44, 85 și 90, Mădălina Popa, cu o „dublă”, în minutele 13 și 78, și Maria Ivan (’83).

Pencea – C. Stoian (46 M. Năstase), G. Nicolae, Mi. Neacșu, M. Dodu – T. Vasile (46 M. Ivan), M. Popa – M. Banciu (46 Ad. Popa), Z. Guttman (46 L. Cergan), D. Neacșu (46 D. Ciobanu) – N. Bărbos. Antrenor: Speranța Popescu.

În celelalte meciuri ale primei runde:

• FCSB – CSM Alexandria 0-4
  • Vulpițele Galbene – Poli Iași 3-0
  • Prahova Ploiești – Petrolul (18 sep)
  • Oțelul Galați – ACS Juniorul (17 nov)

Altfel, Rapid U15 a debutat cu dreptul în Liga Elitelor U15, reușind să învingă ACS Prahova Ploiești, cu 1-0, prin golul marcat de Sofia Paveliu (57).