AMICAL | RAPID – CS MIOVENI 1-2

septembrie 7, 2024

Rapid a profitat de pauza datorată meciurilor echipelor naționale și a disputat un joc de verificare împotriva lui CS Mioveni, la Baza Constructorul.

Fără 15 jucători, convocați la naționale sau cu probleme medicale, Rapid a pierdut cu 2-1 (2-1), un meci încheiat cu foarte mulți juniori în teren.

Oaspeții au marcat repede, în minutul 3, prin Ovidiu Duțea, după care și-au majorat diferența în minutul 32, prin grecul Theocharis Pozatzidis.

Până la pauză, Florent Hasani a punctat pentru Rapid, stabilind și rezultatul final. La oaspeții antrenați de Alin Chița, Eduard Dănilă, jucător împrumutat de Rapid, a lipsit, fiind accidentat.

În ciuda unui număr mare de ocazii, băieții lui Marius Șumudică nu au reușit egalarea.

Pentru giuleșteni au revenit pe teren Jakub Hromada, accidentat în luna aprilie, în meciul cu FCSB (2-2), și Xian Emmers, dar și Răzvan Onea.

Peste nouă zile, Rapid va primi vizita liderului Universitatea Cluj, în Giulești, meci contând pentru etapa #9 a Superligii.

Aioani (71′ Briciu) – Onea (77′ E. Mănăilă), Blazek, Pașcanu (64′ C. Dragomir), Braun (59′ P. Popa) – Hromada (46′ Oaidă), Gojkovic (46′ Emmers) – Micovschi (77′ S. Banu), Papeau (58′ A. Șucu), Petrila (46′ Burmaz) – Hasani (71′ D. Niculescu).