RAPID – GLORIA BUZĂU 4-1, ÎN PRIMUL „AMICAL” AL VERII

iunie 20, 2024

Cu Neil Lennon la debutul pe banca Rapidului, băieții noștri au reușit să se impună în primul meci de verificare al verii, 4-1, contra nou-promovatei în SuperLigă Gloria Buzău.

Antrenorul nord-irlandez a trimis în primul unsprezece cinci jucători „under”, în timp ce oaspeții i-au avut în teren pe foștii jucători ai Rapidului Alexandru Dandea, Dragoș Grigore și Daniel Benzar.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 24, atunci când Gheorghe l-a faultat pe Sălceanu în careu, iar Cristian Dumitru a transformat cu siguranță.

În minutul 30, Răzvan Onea a suferit o accidentare, fiind înlocuit de Eduard Dănilă.

Până la pauză, Claudiu Petrila a reușit o „dublă”, în minutele 32 și 43, după două șuturi din interiorul careului.

După pauză, antrenorul nostru a schimbat toată echipa, însă a și menajat o parte dintre jucători.

Xian Emmers (70), cu un șut la colțul lung, și Jayson Papeau (73), după o pasă a lui Hasani, au punctat în partea secundă și au stabilit rezultatul final, 4-1.

De la Rapid au lipsit Albion Rrahmani, învoit deoarece a evoluat pentru echipa națională și nu a avut vacanță, Luka Gojkovic, învoit și el, Chris Braun, Funsho Bamgboye și Cătălin Vulturar, cu mici probleme medicale, Rareș Pop, cel care dă Bacalaureatul zilele acestea, și Jakub Hromada, cel care va mai lipsi cel puțin o lună.

Aioani (46′ B. Ungureanu) – Onea (30′ E. Dănilă), Săpunaru (cpt.) (46′ Cr. Ignat), R. Bădescu (46′ P. Iacob), Micovschi (46′ Borza) – Petrila (46′ Pănoiu), Kait (46′ Emmers), Cepoi (46′ Oaidă), G. Gheorghe (46′ Hasani) – El Sawy (46′ Papeau), Al. Stan (46′ Burmaz). Antrenor: Neil Lennon.

GLORIA BUZĂU

D. Răilean – D. Ferraresso, G. Turda, Al. Dandea, R. Sălceanu – V.Prejmerean, R. Akhmatov, D. Benzar, D. Tescan – A. Mihaiu, Cr. Dumitru. Antrenor: Andrei Prepeliță. După pauză, au mai jucat: Al. Greab, Dr. Grigore, A. Dobrosavlevici, C. Budescu, C. Gludun.

Duminică, 23 iunie, delegația Rapidului va pleca în Slovenia, unde se va pregăti timp de 12 zile în cantonamentul de la Maribor. Aici, Rapid va disputa cinci meciuri de verificare, cu NK Radomlje și MFK Ruzomberok (ambele pe 25 iunie), cu NK Celje (28 iunie), cu Zaglebie Lubin (1 iulie) și cu NK Maribor (4 iulie).