RAPID BATE MEDGIDIA ȘI URCĂ ÎN FRUNTE

După o săptămână nebună în Giulești, în care antrenorul Constantin Schumacher a fost înlocuit de către Daniel Pancu, meciul cu CS Medgidia era așteptat cu mare interes de către toți rapidiștii.

Pancone nu a făcut multe schimbări în primul unsprezece, doar absența lui Vasile Maftei readucându-l pe Doru Bratu în primul unsprezece, în timp ce juniorul Adrian Nițu a fost pentru a doua etapă consecutiv titular.

Încă din primele minute ale partidei, lucrurile păreau destul de clare despre felul în care avea să se dispute această partidă. Rapid a început în atac, cu o posesie prelungită, în timp ce oaspeții s-au rezumat în a bloca atacurile giuleștene, fără să aibă prea multe tentative în ofensivă. Dorbogenii au avut de două ori șansă, în prima repriză, atunci când mingea a lovit barele porții apărate de Haralambie Mociu.

În minutul 43, la un atac prelungit, Marian Vlada, proaspăt tătic, i-a pasat perfect lui Lucian Goge, cel care va face nunta astăzi, iar acesta a marcat cu un șut la colțul lung, astfel că cei doi buni prieteni, care trec prin perioade frumoase din viață, au conlucrat excelent pentru deschiderea scorului.

La pauză, Daniel Pancu l-a schimbat pe Nițu cu Dovleac, iar Rapid s-a desprins repede, la doar șase minute de la reluare, atunci când Alin Demici a centrat foarte bine, iar golgheterul Marian Vlada a înscris cu capul, pentru cel de-al doisprezecelea gol stagional.

După cea de-a doua reușită, giuleștenii au ridicat puțin piciorul de pe accelerație, iar dobrogenii au profitat și au redus din diferență cu un sfert de oră înainte de final, la singura ocazie a oaspeților, prin Vasile Șicu, cel care l-a învins pe Drăghia, după o centrare de pe partea dreaptă.

Fluierul de final a consemnat prima victorie din cariera lui Daniel Pancu ca antrenor principal al giuleștenilor, urmând să aibă două săptămâni la dispoziție pentru a pregăti derby-ul seriei, cu CS Afumați, deoarece adversara Rapidului din etapa a VIII-a, CSO Bragadiru, s-a retras din campionat, astfel că în week-end-ul viitor alb-vișiniii vor sta.

Rapid urcă în fruntea clasamentului, având trei puncte în fața Unirii Slobozia, însă și un meci în plus, ialomițenii urmând a juca sâmbătă, pe teren propriu, împotriva Sportului Chiscani.

11 Responses

1. andreW

o victorie cu 2:1 tot o victorie se cheamă că e și tot e bine că meciul a durat 90 de minute.
    am auzit că rapidului nu o să i se dea 3:0 cu bragadiru, ci maximum 1:0 sau 2:1.

1. liviu k.

amice andreW
      te astept mai des pe aici , pentru ca dusmanii clubului nostru si-au scos iar capul afara , trimitind la atac clone inventate in laboratoarele afc , si trebuie sa ne mobilizam , asa cum am facut-o si in sezonul trecut

2. Perot

Amprenta noului antrenor se va simti peste cinci, sase etape, dar filosofia de joc si relatiile dintre compartimente abia dupa pregatirea din pauza de iarna pot fi atribuite lui Pancu. Pana atunci, sa lasam deoparte subiectele de cancan si sa visam frumos. Hai Rapid !

3. nico

Da…subiectele de cancan (ca sa nu le zicem de scandal) sunt la ordinea zilei…ceva gen prosport ! Se pare ca pentru unii e mai important ce se zice pe la colturi, decât binele Rapidului ( care nu aparține lui Pancu sau Shumi sau Nico sau Maffei). Hai Rapid !

4. George

Va salut pe toți RAPIDISTI ADEVĂRAȚI… Azi orele 18 am fost iarăși în tribuna bătrânului giulesti…. O inițiațiva corecta a peluzei nord… Sau spus cuvinte la modul cel mai direct… Concluzia… Acesta este UNICUL RAPID… Iar plecare lui Nico se pare ca este nejustificata… Un moft pornit dintr-un orgoliu… ERA NORMAL, ERA FIRESC CA ȘI EL SA FI FOST PREZENT AZI LA ACEASTA INTILNIRE… SE LAMUREAU CEEA CE SPUNE EL CA SA INTIMPLAT…. NEFIIND PREZENT… După părerea mea nu avea ARGUMENTE CARE SA II SUSȚINĂ PLECAREA….

5. Maestre Perot astea lozinci ce spui le auzim mereu,sa sti ca asemenea pb la Rapid nu va disparea ci din contra nori negri vor aparea si mai mult.Dupa 6 etape se decide daca Pancu il apuca “paltonul de iarna” vorba zicalei din fotbal.Eu cred ca NU pt ca,cu asemenea echipa e greu sa spui ca vrei in liga 2.Va fi un meci greu cu Afumati acolo va fi un moment psihologic pt echipa.Vom trai si vom vedea pb este ca la Rapid exista “gasti”fiecare cu vedeta lui si parerea mea este , ca nu este bine.

6. Mai rapidistilor nu ati inteles ce vrea Nico.Scurt vrea el fara persoanele citate de el, si EL sa decida.Pun si eu o intrebare? Da, pe bani cui ? Pe bani lui sau al unui fraier, multi cred ca a decide de unul singur sa fie el vataf ar trebui sa puna si bani, ca din gura cam ne pricepem toti, evident ca la fotbal.Daca s a vorbit la o Adunare cam tot ce s a spus, o sa vedem pe parcurs daca are si impactul scontant.Oricum dupa meciul cu Afumati vom vedea.Eu o spun cind va pleca si Pancu din pacate el va spune multe( de asa e omul nostru doar cind ii convine lui) eu zic sa spuna acum pe direct toate pb ca dupa sa spui sa critici sa dai in dreapta si stinga pt ca nu ti mai convine tie isi pierde si el credibilitatea pe care inca o mai are.Eu zic ca e bine acum Pancu sa spune ce mai trebuie la echipa sa fie direct si obiectiv.Hai Rapid!