PRIMUL MECI DE LA ELITĂ, RAPID – FCSB

Rapid București U17 este prima echipă din istoria clubului ce se califică în Liga Elitelor, după ce a câștigat seria a VI-a etapei preliminare.

Cu un parcurs aproape perfect, cu un singur pas greșit în zece partide, o remiză cu Dinicu Golescu, Rapid U17, antrenat de David Tudor și Nicolae Grigore, a câștigat seria cu un avans de 10 puncte față de ocupanta locului secund, ACS Viitorul Argeș, și la 16 de CSA Steaua.

Ieri, la sediul FRF, a fost anunțată seria de Est a Ligii Elitelor U17, ediția 2018/2019, ce va începe chiar din această sâmbătă, atunci când Rapid va da piept cu FCSB, de la ora 14, pe stadionul Coresi.

Programul complet al Rapidului, în Liga Elitelor U17 este următorul:

  • etapa 1: RAPID – FCSB (29 septembrie 2018, ora 14)
  • etapa 2: Poli Iași – RAPID (6 octombrie 2018, ora 14)
  • etapa 3: RAPID – Ceahlăul Pt. Neamț (13 octombrie 2018, ora 14)
  • etapa 4: LPS Focșani – RAPID (20 octombrie 2018, ora 14)
  • etapa 5: RAPID – Dinamo București (27 octombrie 2018, ora 14)
  • etapa 6: Viitorul Constanța – RAPID (3 noiembrie 2018, ora 14)
  • etapa 7: RAPID – Concordia Chiajna (10 noiembrie 2018, ora 14)
  • etapa 8: FC Voluntari – RAPID (17 noiembrie 2018, ora 14)
  • etapa 9: RAPID – Kids Tâmpa Brașov (24 noiembrie 2018, ora 14)
  • etapa 10: FCSB – RAPID (9 martie 2019, ora 14)
  • etapa 11: RAPID – Poli Iași (16 martie 2019, ora 14)
  • etapa 12: Ceahlăul Pt. Neamț – RAPID (23 martie 2019, ora 14)
  • etapa 13: RAPID – LPS Focșani (30 martie 2019, ora 14)
  • etapa 14: Dinamo București – RAPID (6 aprilie 2019, ora 14)
  • etapa 15: RAPID – Viitorul Constanța (13 aprilie 2019, ora 14)
  • etapa 16: Concordia Chiajna – RAPID (20 aprilie 2019, ora 14)
  • etapa 17: RAPID – FC Voluntari (1 mai 2019, ora 14)
  • etapa 18: Kids Tâmpa Brașov – RAPID (4 mai 2019, ora 14)

Primele două clasate se vor califica în semifinalele Ligii Elitelor U17 și vor da piept cu primele două echipe din Seria de Vest, formată din CFR Cluj, Știința Craiova, UTA, U Craiova, FC Interstar Sibiu, Ardealul Cluj, LPS Bihorul Oradea, LPS Banatul Timișoara și Csikszereda Miercurea Ciuc.

Echipa U19 a Rapidului, antrenată de Adi Iencsi și Fane Grigorie, a ratat calificarea în Liga Elitelor, terminând pe locul secund în serie, dar va continua în Campionatul Național U19, unde va face parte din Seria 3, și va juca după următorul program:

  • etapa 1: RAPID – Daco Getica (29 septembrie 2018, ora 12)
  • etapa 2: Progresul Spartac – RAPID (6 octombrie 2018, ora 12)
  • etapa 3: RAPID – Unirea Slobozia (13 octombrie 2018, ora 12)
  • etapa 4: RAPID stă
  • etapa 5: RAPID – Academia de Fotbal Farul Constanța (27 octombrie 2018, ora 12)
  • etapa 6: Metaloglobus – RAPID (3 noiembrie 2018, ora 12)
  • etapa 7: RAPID – Dunărea Călărași (10 noiembrie 2018, ora 12)
  • etapa 8: FC Volunatri – RAPID (17 noiembrie 2018, ora 12)
  • etapa 9: RAPID – ASSCS Farul Constanța (24 noiembrie 2018, ora 12)
  • etapa 10: Daco Getica – RAPID (9 martie 2019, ora 12) 
  • etapa 11: RAPID – Progresul Spartac (16 martie 2019, ora 12)
  • etapa 12: Unirea Slobozia – RAPID (23 martie 2019, ora 12)
  • etapa 13: RAPID stă
  • etapa 14: Academia de Fotbal Farul Constanța – RAPID (6 aprilie 2019, ora 12)
  • etapa 15: RAPID – Metaloglobus (13 aprilie 2019, ora 12)
  • etapa 16: Dunărea Călărași – RAPID (20 aprilie 2019, ora 12)
  • etapa 17: RAPID – FC Voluntari (1 mai 2019, ora 12)
  • etapa 18: ASSCS Farul Constanța – RAPID (4 mai 2019, ora 12)

Toate rezultatele Rapidului, în competițiile U17 și U19, le găsiți AICI.

1 Response

  1. liviu k.

    vin si eu cu o propunere :
    atunci cind programul ar permite , sa se organizeze un cuplaj in care juniorii mici ai nostri sa joace in deschidere la echipa mare
    ce ziceti , conducerea clubului ?

Leave a Reply