FC VOLUNTARI – RAPID 1-1

Rapid a profitat de pauza forțată de retragerea Bragadirului și a jucat un meci amical puternic, cu FC Voluntari, o echipă de prima ligă, care chiar dacă este ultima clasată în Liga 1 are patru meciuri consecutive fără înfrângere, trei remize în campionat și o victorie în șaisprezecimile Cupei României, împotriva Botoșaniului.

Cum și prima ligă este în pauză, datorită meciurilor echipei naționale, FC Voluntari a găzduit Rapidul pe stadionul Gheorghe Dincă din orașul ilfovean, într-un amical cu porțile închise.

Daniel Pancu a început aproximativ cu cea mai bună echipă, gazdele, antrenate de Dinu Todoran, răspunzând și ele cu formația de bază.

Prima repriză s-a disputat mai mult la mijlocul terenului, cu echipa Voluntariului în atac, Rapidul contraatacând tăios de câteva ori, însă cele două porți au rămas intacte în primele 45 de minute.

La pauză, Pancone a schimbat șase jucători, iar Rapid a ieșit de la cabine mult mai decisă în ofensivă, însă gazdele au fost cele care au deschis scorul, în minutul 56, când în urma unei lovituri libere de pe partea stângă, Doru Bratu a greșit, iar fundașul croat Ivan Zgrablic a înscris din careul mic.

Rapid nu a acuzat șocul și a continuat să atace, iar în minutul 78, Mircea Manole, revenit după o lungă accidentare, i-a pasat foarte bine lui Lucian Goge, cel care a înscris din nou în poarta Voluntariului, după ce o făcuse și în amicalul din martie, câștigat de ilfoveni cu 3-1.

Pe final, Daniel Pancu a trimis în teren alți doi tineri, pe Adrian Boian, dar mai ales pe Octavian Popescu, un puști de numai 16 ani, de la echipa U17, însă tabela a rămas nemodificată, 1-1. O remiză de moral pentru giuleșteni, care sâmbăta viitoare vor juca meciul cu CS Afumați, principala contracandidată la promovarea în Liga 2, pe stadionul Giulești, de la ora 15:00.

RAPID

Ciuculescu (46′ Voican) – I. Voicu, D. Bratu, A. Iacob, Demici (46′ A. Grigore) – Burlacu (46′ Dovleac), Cârstocea (46′ Mitea), Jorza (46′ Duriță, 75′ Boian), Goge (81′ O. Popescu) – Vlada (46′ Jurj), Matulevicius (54′ Manole).

Voluntari

Vâtcă – Ricardinho, I. Balaur, I. Armaș, Al. Vlad – I. Gheorghe, Laidouni, Căpățână, A. Ciucur – Belahmeur, Gadze. După pauză au intrat Răuță, Zgrablic, Oktay, Al. Tudorie, Deac, Bucurică, An. Ionescu și Malfleury.

Mai jos, puteți vedea imagini de la meci, dar și înregistrarea integrală a partidei:

7 Responses

1. liviu k.

despre acest rezultat (“remiza de moral”) nu prea am ce spune
    ma ingrijoreaza faptul ca se intrevede cu , claritate , ca 2 echipe din serie (slobozia si afumati) joaca si cistiga tot , cu precizia unui ceas elvetian
    rezultatul de la faurei (2-1 pentru slobozia , go;uri marcate de slobozia in ultimele 10 minute , dupa ce faurei a condus cu 1-0 din minutul 10 pina in minutul 80) mi-a umplut inima de durere , din 2 motive cardinal opuse :
    pe de -o parte s-a ratat o mare sansa ca slobozia sa fie un pic oprita din marsul ei (!) , dar pe de alta parte mi-am amintit cu durere de schumacher , concediat tocmai dupa o victorie eroica pe islazul ordinar din faurei ( numit scandalos teren de fotbal )
    poate intr-o zi vom afla cine sunt factorii de decizie raspunzatori pentru slabiciunea lotului alcatuit pentru acest sezon , si atunci vom putea stabili in ce masura demiterea lui sumi a fost indreptatita
    in tot cazul , meciul de pe giulesti cu afumati-ul este extrem , extrem de critic !
    daca il cistigam , raminem pe o pozitie viabila pentru un retur pe care speram sa-l abordam cu un lot de jucatori imbunatatit substantial !
    o infringere in acest meci , coroborata (doamne fereste) si cu o infringere la slobozia , ar putea transforma misiunea noastra in retur , in aproape imposibila !
    lasati comoditatea acasa si veniti cu totii la meci .
    hai sa facem din giulesti un vulcan care sa-i ajute pe baieti
    HAI RAPID !!!

2. Draga Liviule aici sint de acord cu opinia ta.Imi place ca se judeca corect si la rece toate pb la Rapid.In privinta lotului as vrea sa spun opinia mea.Raspunzator de transferuri este d nul Pancu el ca director tehnic( puteti sa mi spune ti ce functie e aceasta si cu ce se acupa) a aprobat si si a luat raspunderea ca director tehnic.Ca lot analizeaza si tu( dupa nume si expierenta) ca nu e slab in comparatie cu alte echipe din serie.Unde e buba? Stimate Liviule e aceeasi de ani la Rapid,pregatire fizica sub orice critica,abordare in joc sub liga 3(nu se poate in 90 min.sa nu dai un sut periculos pe poarta)si mai ales perechea de fundasi Bratu si Iacob e slaba(vei vedea in meciul cu Afumati)si in alte etape.Ce e de facut?Chestia ca din iarna vin talente si vedete ,din Brazilia sau stiu de unde nu rezolva cu nimica daca noua ne e teama ca un Afumati, un Slobozia bat tot, inseamna si daca aveam pe Maftei sau marele Nicolae tot aceea vedeai nu se schimba nimica.Eu cred ca nu e profesionalism la Rapid, gargara multa,vorbe multe la tv,visuri mari si bani anuntati mai mult ca in liga 1 si fara rezultat.Nu stiu bani exista, conditii sunt cred ca e mult amatorism lupta dupa bani si orgolii.As vrea ca Pancu sa spuna ACUM ce vrea sa spuna, si nu dupa ca altfel si el e un personaj ridicol.Asta e parerea mea.Hai Rapid!

3. fzr

Echipa ar trebui să arate mai bine cu Manole si Robinho la mijloc…pe hârtie Rapid are cel mai valoros lot, pe transfermarkt lotul e evaluat la 1,5 mil.euro, trebuie insa să demonstreze și pe teren…

4. Nene frz sa nu crezi tu acum ca daca vine Manole si Robinho Rapidul ajunge in in linga engleza.O sa zica multi ca le trebuie tomp asta dupa ce se topeste zapada la primavara.Asa ca lucrurile nu sunt bune.Vom vedea cine are pofta de joc cu Afumatii.Ce ridicol sa ne fie teama de meciul cu Afumatii cu Draghia cu Iacob cu Bratu cu Cirstocea si inca citiva de chiar linga 1 ti e teama de Afumati .Ce te faci daca promovezi in liga a 2 a.Ce zici maestre FRZ?

5. George

Bună ziua, habar nu am de ce dar acest mod de funcționare cu mesaje verificate și postate după 24-48h nu aduce nimic bun… Mai ales ca am mai spus și o repet un dialog CIVILIZAT cu suporteri este benefic echipei…. Revenind vreau sa atrag atenția la ceea ce se intimpla în momentul de fata în fotbalul din România… Lipsa jucătoriilor de valoare (vezi expl petrolul. U. Cluj Timișoara toate 3 ect ect duc la schimbări de antrenori…. Și acolo nimeni nu mai face Tam Tam ca la noi cu șumi… Auzi pleacă maftei ca dai afara antrenorul…

6. liviu k.

scriu aceste rinduri la o saptamina de la acest meci amical (de antrenament)
    azi 19/10 voluntari a invins cu 4-0 pec hiajna
    sigur ca nu orice se poate compara , dar se pare ca in liga 1 n-am fi chiar cei mai slabi !
    dar deocamdata trebuie sa alungem acolo, si drumul (chiar si in liga 3) este tare greu !
    mai sint citeva ore pina la meciul cu afumati , si ma simt coplesit de importanta lui