CS FĂUREI – RAPID 1-3

După eliminarea din Cupa României, Rapid avea un meci extrem de important la Făurei, pe un teren greu, în care trebuia să șteargă impresia lăsată în partida cu Turnu Măgurele.

Cu aproximativ 500 de rapidiști frenetici în spate, veniți de la București cu autocarele și cu mașinile personale, Rapid a avut un start mai greoi, până s-a obișnuit cu un gazon foarte prost, denivelat, însă a avut o șansă bună de a deschide scorul în prima repriză, dar Lucian Goge a lovit doar bara, iar la pauză s-a intrat fără gol.

De la cabine a ieșit un alt Rapid, semn că indicațiile lui Constantin Schumacher au avut succes, iar Marian Vlada a deschis scorul în minutul 51, cu o lovitură de cap, după o centrare excelentă a lui Cârstocea.

Peste doar câteva minute, juniorul Adi Nițu, în premieră titularizat, a obținut o lovitură de pedeapsă, transformată de același Vlada, golgheterul nostru ajungând astfel la 11 goluri marcate în acest sezon.

Gazdele au avut o tresărire de orgoliu și au redus din diferență, chiar dacă au rămas în inferioritate numerică, după un fault dur asupra lui Grigore.

în minutul 77, Matulevicius, intrat după pauză, a primit o pasă de la Adi Nițu, surpriza plăcută a lui Schumi, și a adus risipit emoțiile, cu un șut din interiorul careului, stabilind rezultatul final, 3-1, scor ce duce Rapidul la egalitate de puncte și de golaveraj cu Unirea Slobozia, în fruntea clasamentului.

Un lucru îmbucurător a fost revenirea pe teren a lui Alex Duriță, accidentat în urmă cu peste două luni, la amicalul de la Ploiești, cel care a jucat ultimele zece minute ale partidei, intrând în locul lui Cârstocea.

În prelungirile partidei, vedeta gazdelor Bănel Nicoliță, foarte nervos, a fost și el eliminat de pe teren, pentru două cartonașe galbene.

În etapa următoare, Rapid va da piept cu CS Medgidia, vineri, 5 octombrie, de la ora 19, în nocturna Giuleștiului.

5 Responses

1. George

Va salut pe toți rapidisti… Meciul de cupa a lăsat un gust amar tuturor ideea este ca noi cu toți trăim cu impresia RAPIDULUI de acum citiva ani… Nu mai este asa… Chiar dacă avem jucători cu experienta au o virsta iar cei tineri… Cu siguranță în timp și cu RĂBDARE VOM REDEVENI CEEA CE AM FOST… O FORȚĂ.. În rest felicitări echipei pt victorie pe un teren greu și sa nu uitam ca noi trebuie sa PROMOVAM AN DE AN…. SUCCES

2. nico

Sa speram ca meciul de cupa cu Turnu Magurele nu a lasat urme. Pana una alta e o victorie in conditii grele (citez din comentariu, nu am vazut meciul), dar observ ca echipele din frunte nu cedeaza ritmului. Nu va fi deloc usor, dar este obligatorie promovarea. Hai Rapid !

3. Perot

Rezultat asteptat, oarecum, insa, neconvingator. Lotul are valoare, dupa parerea mea, dar echipa nu este sudata si nu are un orizont clar in joc. Altfel spus, nu se vede personalitatea antrenorului in exprimarea unui registru tactic divers in teren. Spuneam in comentariul anterior ca cine nu se simte capabil de a se situa la nivelul exigentelor sa faca pasul in lateral. Reactia a venit neintarziat. Iti multumim, Schumi si iti dorim succes mult in cariera ! Poate nu a fost sa fie Rapidul ..

4. liviu k.

am onoarea (discutabila !) de a anunta primul (pe acest sait) ceea ce am auzit la stirile pro tv de la ora 20,00 ; rapid l-a concediat azi , pe antrenorul schumacher( !!!) , numind-ul in locul lui pe PANCU !!!
    infringerea din cupa , dar mai ales jocul slab al echipei in primele 5 etape de campionat , i-au fost fatale lui schumi.
    eu unul ,primesc cu simtaminte amestecate aceasta stire !
    schumacher va ramine in memoria colectiva drept omul care si-a indeplinit cu succes misiunea de a pune pe picioare noul RAPID ,e drept , la nivel de liga 4 , si cu ajutorul (decisiv ) al lui daniel niculae !
    confllictul lui niculae cu , clubul , i-a prins pe toti , pe picior gresit , fara ca schumi sa aiba vreo vina
    in aceasta disputa , si fara a mai exista timp si resurse pentru gasirea unui inlocuitor de acelasi nivel !
    alegerea lui pancu ca antrenor este gresita , el neavind nici o experienta in acest domeniu .
    a remedia din mers erori capitale in compunerea lotului si a pregatirii tactice ,este o sarcina f.f.grea , pentru care ar fi fost necesar un antrenor f.experimentat
    in plus , nu stiu de ce , am vaga banuiala , ca pe aceasta cale , in lipsa unor rezultate imediate (aproape imposibile in conditiile date) va exista un motiv pentru a se “scapa” si de ultimul supravietuitor al staffului cu care s-a inceput acest proiect !!